Hlavní menu

Přestavba kotelny RD

Pomocné menuKategorie: Aktuality a novinky

Oprava hořáku na pelety Ferroli SUN P7

Oprava hořáku na pelety Ferroli SUN P7Jakékoliv havárie či poruchy na zařízení, které je aktivně využíváno, se každý obává. Když začíná zima a zjistíte, že máte nefunkční hořák, přestává všechna sranda.

Vše začalo běžnou závadou... Radiátory studené, na termostatu chyba vysílání, na hořáku chyba A01. Rošt byl čistý, zásobník na pelety plný, takže zmáčknout “P”, počkat na rozjetí kotle a uvidí se. Bohužel po tomto úkonu na hořáku zhasl displej. První co člověka napadne je překontrolovat přívod, jističe a pojistky. Vadnou pojistku v rozvodné skříni kotle Atoma jsem našel a vyměnil. Po novém zapnutí se displej hořáku na 3 sekundy rozsvítil a opět zhasl. Z toho jsem usoudil, že závada na hořáku je hlubšího charakteru a potřebuji vyhledat odborný servis.

Hledání servisu

V úvodu jsem samozřejmě kontaktoval dodavatelskou firmu. Bylo mi sděleno, že: “Opravu hořáku bohužel neprovádíme. Kontaktujte výrobce kotle nebo, tím, že máte hořák po záruce, jakýkoliv servis, který opravuje výrobky Ferroli. Nejbližším servisem je VAE THERM - zkuste tam, máme s nimi dobré zkušenosti”.
Výrobci kotle, společnosti ATOMA - tepelná technika, s.r.o., jsem volal 3x a nikdo mi telefon nezvedl. Zástupce dodavatelské firmy mi následně telefonicky potvrdil, že i s nimi ATOMA nekomunikuje a servisem hořáků se nemíní zabývat. 
Ve společnosti VAE THERM, spol. s r.o., Rožnov p. Radhoštěm mi spojovatelka nadiktovala číslo technika, se kterým se mám domluvit na dalším postupu. 2 dny mi to technik nebral. Když můj hovor nakonec přijal, tak mě moc ke slovu nepustil - stále dokola mi vysvětloval že neví kde mu hlava stojí, kolik má práce a jestli si uvědomuji, že je hlavní topenářská sezóna. Podle přísloví “slibem nezarmoutíš” však v závěru hovoru projevil dobrou vůli a slíbil, že se do 2 dnů ozve. Samozřejmě už nezavolal…

Studená sprcha

Vstříc nám vyšla až firma Kadria spol. s r.o. Otrokovice. Pan Ing. Kolář navrhl, ať hořák dovezu a že se na něj podívá. Po týdnu mi zavolal a oznámil, že má pro mě 2 zprávy: dobrou a špatnou. Dobrá zpráva byla, že objevil příčinu závady - vyzkratovaný odporový zapalovač pelet. Špatná byla ta, že zapojení elektrických obvodů hořáku neodpovídá výrobnímu schematu!!

Není hořák jako hořák

Ve stručnosti se jednalo o to, že nějaká chytrá hlava z ATOMY “zrušila” výstupní sběrnici v hořáku a “přenesla” ji do externího rozvaděče na kotli.

Rozvaděč kotle

V elektro terminologii se na to přesně hodí výraz, že to někdo pěkně “zbastlil”. Ano, bavíme se o tom, že např. podle originálního schematu se pracovní vodič N hlavního napájení připojuje na svorkovnici na druhou pozici a pokračuje dále k systémové sběrnici X1 na PIN 2. U “zapojení ATOMA” je druhá pozice na svorkovnici propojena se systémovou sběrnicí X1 na PIN 7!! A takto by se dalo pokračovat dále...

Porovnání zapojení hořáku

Co to znamená?

Hořák je opravitelný (funkční) pouze připojený k rozvaděči na kotli s doložením technické dokumentace. V momentě, kdy jej z kotle sundáte a zavezete někam do servisu, je absolutně nefunkční a neopravitelný, protože sběrnice v hořáku nemá se sběrnicí z originálního schematu nic společného a výsledkem může klidně být zničení řídící jednotky hořáku!!  

Hořák na pelety Ferroli SUN P7 se prodává jako samostatný prodejní set a jako takový by měl být zaměnitelný. Ani technik z Kadria si ze začátku nepřipouštěl myšlenku, že by zařízení mohlo být zapojeno jinak než podle “továrního” schematu. Po několika hodinách zkoumání jen nevěřícně kroutil hlavou a samozřejmě se v prvé řadě ptal mě, zda jsem v hořáku něco nepřepojoval, protože nevěřil, že něco takového mohlo odejít z ATOMY.

Proč mám k tomu výhrady

Někdo může namítnout, že jsem do servisu mohl dodat i schema výrobce a nedělat z toho tady takovou vědu.

  1. Na změnu vnitřního zapojení typizovaného výrobku třetí strany a nutnost při opravách přikládat elektroschema mě nikdo jako spotřebitele neupozornil (když vezete do servisu Siemens pračku Siemens, tak k opravě také žádnou brožuru nepřikládáte)
  2. Z principu žádný autorizovaný servis nebude na typizovaném zařízení provádět nějaké výzkumy (zařízení mi vrátí, ať si ho nechám opravit u toho, kdo to takhle přepojil)
  3. Celé je to z principu špatně, protože v momentě, kdy bych byl nucený zakoupit nový hořák, tak přece si někomu nebudu nechávat přepojovat vnitřní obvody - tím bych ztratil záruku         

Poučení na závěr:

  • Dopředu (nejlépe mimo topnou sezónu) si zjistěte, kde se ve vašem okolí nachází firma, která opravuje hořáky Ferroli SUN P7. Pokud si na opravu troufáte sami, na stránkách kadria.cz nakoupíte veškeré náhradní díly k hořáku.
  • Nic není nemožné. Nevím, zda náš hořák je jen nějaký uniklý prototyp z vývojového oddělení firmy ATOMA nebo jejich výrobní záměr. Každopádně takhle ne. Technik přepojil hořák podle originálního schematu výrobce hořáku a já na kotli zrušil (přepojil) externí rozvaděč kotle. Teď už vím, že v případě budoucí opravy hořáku v servisu se bude řešit pouze závada a pokud někdy budu muset koupit hořák nový, tak jej jen osadím do dvířek, připojím kabely a pojedu dál...